W dniach 10 – 30 grudnia 2022 w Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5 prezentowana jest kolejna edycja corocznego przeglądu młodej sztuki – UpComing. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie 2022. Po raz czternasty na wystawie można zobaczyć prace dyplomowe z minionego roku akademickiego, tym razem autorstwa dwudziestu sześciu absolwentek i absolwentów ze wszystkich dziewięciu wydziałów ASP w Warszawie. Patronat honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Kuratorką i autorką koncepcji ekspozycji jest Magdalena Sołtys.
„Dla jednych UpComing, to zaledwie początek, czyli „to, co nadchodzi”, dla innych zaś jest to wydarzenie mocno osadzone w historii. (…) Niewątpliwie, jeśli by brać pod uwagę ponad dwustuletnią tradycję Sztuk Pięknych w Warszawie związaną z postaciami Marcello Bacciarellego i Zygmunta Vogla, to należałoby uznać, że UpComing pozostaje dość nowym projektem, a na osi czasu jest zaledwie mgnieniem. Niemniej, ta immanentna dla projektu młodość nie oznacza braku dojrzałości. Wprost przeciwnie – UpComing reprezentuje punkt widzenia młodego pokolenia, będąc rodzajem lustra, w którym odbijają się fragmenty rzeczywistości i motywy istotne dla każdego człowieka” – mówi prof. Błażej Ostoja Lniski, Rektor ASP w Warszawie.
UpComing 2022, tekst kuratorski, Magdalena Sołtys (plik PDF, 129 KB)
Nagrody rozdane!
UpComing to coroczne, kultowe wydarzenie artystyczne organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Otwarcie wystawy zainaugurował uroczysty wernisaż, podczas którego ogłoszono laureatów nagrody dla najlepszych dyplomów ASP 2022 roku.
Nagroda w kategorii SZTUKA:
Linda Lach, Wydział Grafiki
dyplomy pt: "Program Trans-line"
promotor: prof. Andrzej Węcławski
oraz
"Program Trans-line. wHEN THINES STRIKE BACK"
promotor: prof. Lech Majewski
Uzasadnienie:
"Za błyskotliwe łączenie perspektyw naukowej i artystycznej, odnoszących się do problemów tożsamości człowieka i związanych z nią niepokojów. Osadzenie tych problemów we współczesnej wizualności i otwarcie na potencjalne możliwości wykorzystania nauki w sztuce".
Nagroda w kategorii PROJEKTOWANIE:
Marlena Norowska, Wydział Wzornictwa
dyplom pt. "Zydelek, ryczka, stołek"
promotor: prof. Jerzy Porębski
Uzasadnienie:
"Kolekcja mebli jest spójna stylistycznie, zgodna z właściwościami pracy zastosowanych tworzyw i dobrze wykorzystujące ich cechy, tak drewna, jak i metalu. W efekcie finalnym zaproponowano przedmioty piękne, proste i praktyczne w użyciu, a takie powinny być współczesnym designem. Jury doceniło towarzyszącą dyplomowi pracę teoretyczną pt. Przedmiot jako towarzysz człowieka, opracowaną pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Kochanowskiej".
Nagroda w kategorii NAUKA:
Jess Łukawska, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną
dyplom pt. "Kryptosztuka. Rynek NFT wobec teorii sztuki Luca Boltanskiego"
promotor: dr Jakub Szreder
Uzasadnienie:
"Jury doceniło naukową wnikliwość autorki oraz udane przełożenie trudnych zjawisk z obszaru informatyki na język potocznego zrozumienia. Cenne wydaje się podjęcie tematu niezwykle aktualnego i kontrowersyjnego i opisanie zjawiska sytuującego się na granicy sztuki, ekonomii i cywilizacyjnych zmian".
Nagroda SAMORZĄDU STUDENCKIEGO:
Filip Kamil Łazarczyk, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
dyplom pt. "Problemy konserwacji stylizowanej Kolumny z Baranem z dawnego ogrodu Bolesława i Marii Cybisów, ze zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni"
promotor: dr hab. Wiesław Procyk, prof. uczelni.
Uzasadnienie:
"W uznaniu ciężkiej pracy i bardzo trafnej techniki ekspozycyjnej wybraliśmy pracę Filipa. Dyplom uważamy za wyróżniający się na tle innych prac, ze względu na szczególne osadzenie w kontekście funkcjonowania w przestrzeni. Należy podkreślić interdyscyplinarność wykonania, w tym połączenie wartości artystycznych i naukowych".
Nagroda MUZEUM ASP w Warszawie:
Jan Wilczak, Wydział Wzornictwa
dyplom pt. "Me, Myself AI"
promotor: dr Tomasz Rygalik
Uzasadnienie:
"Praca oparta jest na wnikliwym procesie badawczym wykorzystującym potencjał sztucznej inteligencji. Odnosząc się do tradycji, zadaje istotne dziś pytania o rolę projektanta/tki i samego procesu twórczego w przyszłości. Szczególnie doceniliśmy podjęcie przez autora krytycznej refleksji nad twórczym przetwarzaniem idei. Kryterium decydującym o przyznaniu nagrody jest kontekst kolekcji Muzeum ASP, w której zbiorach istotną rolę odgrywa między innymi ukazanie procesu dydaktycznego i twórczego".
Wyróżnienia Honorowe MUZEUM ASP w Warszawie:
· Kamil Jakubowski
Wydział Sztuki Mediów
dyplom pt. "Z mamą"
promotor: prof. dr hab. Sławomir Ratajski
· Dobromiła Dobro
Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną
dyplom pt. "Galeria Babel – analiza kontrowersji metodą ANT"
promotor: dr Piotr Płucienniczak
· Anna Frydrych
Wydział Grafiki
dyplom pt. "Chów przemysłowy to cierpienie – projekt kampanii społecznej na rzecz zwierząt hodowlanych"
promotor: prof. Lech Majewski
Uzasadnienie:
"Jury wyróżniło prace, niepoddające się łatwym porównaniom. Wskazane dyplomy poruszają aktualne zagadnienia ważne zarówno dla współczesnego świata jak i dla Akademii i jej przyszłości. Doceniamy zaangażowanie w problemy społeczne jak również w rozwój dyscyplin artystycznych".
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wszystkie nagrodzone i prezentowane w konkursie prace można oglądać w dniach 10 – 30 grudnia 2022, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 19.00, Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
https://upcoming.asp.waw.pl/2022
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wystawa-upcoming-wybrane-dyplomy-akademii-sztuk-pieknych-w-warszawie